Jak sprawdzić wartość znaczków

Znaczki pocztowe - wartość

Pytanie o wartość znaczków pocztowych zadają sobie zarówno kolekcjonerzy, jak i osoby, które zbieraczami nie są, a znaczki otrzymali jako prezent, pamiątkę, czy w spadku. Choć znaczków na rynku jest wiele, jedynie ich część jest naprawdę ciekawa, stanowiąc obiekt zainteresowania filatelistów i osiągając wartość większą niż pamiątkowa. Cena kolekcjonerskich znaczków pocztowych jest uzależniona od wielu parametrów, a do jej określenia nieraz potrzebne jest wsparcie eksperta.

 

Skontaktuj się z nami

Co decyduje o cenie znaczka? 

Unikatowość

Wysokie ceny osiągają walory filatelistyczne, które są rzadkie, to znaczy wydane w małych nakładach, albo takie, których pomimo większego nakładu niewiele się zachowało.

Najdroższym znaczkiem pocztowym na świecie jest British Guiana 1c Magenta - wiadomo o tylko jednym egzemplarzu tego znaczka. Na aukcji w 2014 roku został on sprzedany za 9,48 miliona dolarów, co jest najwyższym wynikiem w historii.

Błędy

Do znaczków rzadkich zalicza się znaczki z błędami - nawet przy wysokich nakładach całej emisji może się zdarzyć, że niektóre egzemplarze zostały przez pomyłkę wydrukowane inaczej.

Jeden z najcenniejszych polskich znaczków to nieprawidłowo wydrukowana tzw. ,,odwrotka bokserów” z 1956 roku - znaczek, który wydano z okazji igrzysk olimpijskich odbywających się w Melbourne. Przedstawieni na znaczku zawodnicy są odwróceni o 180 stopni względem napisu Poczta Polska i nominału znaczka. 

Popyt, popularność

Aby był cenny, znaczek pocztowy nie tylko powinien być rzadki, musi go także poszukiwać odpowiednio duża liczba zbieraczy z zamożnego kraju.

Rzadki znaczek z kraju, gdzie nie ma filatelistów, nie będzie nigdy tak cenny, jak znaczek z USA, Niemiec, czy Chin, gdzie kolekcjonerstwo jest popularne, a poziom zamożności społeczeństwa wysoki. Najwyższe ceny osiągają znaczki, o które konkuruje szerokie grono dobrze sytuowanych zbieraczy.

Stan zachowania

Ważny jest stan zachowania znaczka:

  1. Jakość papieru, świeżość kolorów, centrowanie;
  2. Stan ząbkowania, a przy znaczkach ciętych szerokość marginesów;
  3. Przy znaczkach czystych stan kleju z tyłu znaczka oraz  to, czy ma podlepkę;
  4. Przy kasowanych ważny jest stempel - czytelność zarówno daty, jak i nazwy miejscowości;
  5. Znaczki nie powinny być zabrudzone, poplamione ani noszące ślady wilgoci (znaczki niestety bywają także zagrzybione - brązowe plamki szczególnie widoczne na odwrotnej stronie).

Co mogę zaproponować jako właściciel firmy zajmującej się filatelistyką?
Oferuję usługę profesjonalnej wyceny znaczków, której dokonuję w ramach serwisu; nie pobieram opłat za wycenę wstępną. 
Działam w branży od 30 lat i posiadam odpowiednie doświadczenie, by dać jednoznaczną odpowiedź na pytanie:

Ile Państwa znaczki są warte faktycznie na rynku i ile można za nie uzyskać gotówki?

Za ile można sprzedać znaczki pocztowe?

Następny etap to prawidłowa interpretacja wycen w katalogach. Trzeba zawsze uważnie przeczytać wstęp.
Należy mieć na uwadze, że faktyczna wartość znaczków może znacząco odbiegać od cen  zawartych w katalogu. Wiele zależy także od trendów w filatelistyce i upodobań nabywców. 
Ostatecznie znaczek wart jest tyle, ile ktoś jest skłonny za niego zapłacić.

Jak sprawdzić wartość znaczków pocztowych?


Temat wyceny znaczków jest obszerny i stanowi całą dziedzinę wiedzy eksperckiej. Istnieją jednak sposoby, by wstępnie oszacować wartość swoich zbiorów, choć należy mieć na uwadze, że taka wycena jest jedynie orientacyjna i dokonana przez laika, hobbystę może być błędna. Ceny rynkowe znacznie odbiegają od cen zawartych w katalogach. 

W celu sprawdzenia rzadkości i wartości znaczków polskich używamy katalogu Fischera tom I i tom II. Tom I obejmuje wszystkie wydania od pierwszego polskiego znaczka z 1860 roku, aż po egzemplarze z roku 2020 obecnie sprzedawane na poczcie. Tom II kataloguje znaczki okupacyjne z czasów I wojny światowej, wydania lokalne, znaczki Wolnego Miasta Gdańska, Generalnej Gubernii, obozów jenieckich etc.

Najpopularniejszym katalogiem w Niemczech jest katalog Michla. W poszczególnych tomach ujęte są informacje o znaczkach począwszy od księstw niemieckich, poprzez Rzeszę, kolonie, wydania okupacyjne, Berlin, NRD, RFN. Michel wydaje także dla całego świata.
 Nasza firma często z nich korzysta.

  1. Yvert to katalog, który obecnie jest mniej popularny w Polsce. Natomiast każdy, kto zbiera cenne znaczki pochodzące z Francji, Monako, czy kolonii francuskich, korzysta właśnie z niego;
  2. Znaczki Stanów  Zjednoczonych są najdokładniej opracowane w katalogu Scotta, który wydaje także uproszczoną wersję dla całego świata;
  3. Wielka Brytania oraz kolonie brytyjskie są wycenione w posiadającym znakomitą tradycję katalogu Gibbonsa;
  4. Istnieją także lokalne katalogi specjalistyczne, np. Facit dla Skandynawii, 4 tomy dr Ferchenbauera dla Austrii, Zumstein w Szwajcarii.

Wstępną wycenę swojej kolekcji można przeprowadzić w domu, wykupując dostęp online do tych katalogów. Ważne, aby prawidłowo zidentyfikować i odnaleźć posiadane znaczki pocztowe. Często różnice dotyczą znaków wodnych, ząbkowania, odcieni barw, autentyczności i rodzajów nadruków czy stempli.