Chińskie znaczki pocztowe
Zajrzyj do szuflad, sprawdź w klaserach!
Przy obecnej cenie warto sprawdzić!
Chińskie znaczki pocztowe
Pierwsze znaczki pocztowe w Cesarstwie Chińskim pojawiły się w 1878. To tak zwane "Duże Smoki" o nominale 1, 3 i 5 candarinów. Nazwa kraju, nominał i waluta podane były zarówno po chińsku jak i po angielsku.
Pierwsze chińskie znaczki, tzw. "Duże Smoki".
Obce poczty w Chinach
W Chinach działały także urzędy pocztowe z innych krajów: Niemiec, Rosji, Wielkiej Brytanii, Włoch, Francji, Japonii i Ameryki.
Interesują nas wszystkie chińskie znaczki pocztowe z okresu Cesarstwa: czyste, kasowane, ostemplowne.
Poszukujemy znaczków czystych, kasowanych, na listach, szczególnie tzw. mieszane faktury np. Chiny plus Hong Kong czy Chiny plus francuska poczta w Chinach.
Przykłady znaczków obcych urzędów pocztowych w Chinach
Red Revenue - najciekawsze chińskie znaczki
W roku 1896 wydano nową serię chińskich znaczków pocztowych, powstały one poprzez przedrukowanie opłaty skarbowej nowymi nominałami od 1 centa do 5 dolarów.
Przykłady chińskich znaczków tzw. "Red Revenue" o różnych nominałach
Poczty lokalne w Chinach
Przez długi czas znaczki pocztowe służyły wyłącznie opłacie przesyłek, pierwsze chińske znaczki pamiątkowe to dopiero rok 1909. Znaczki chińskie wydań lokalnych, np. Shanghai, Amoy, Chefoo, Chingkiang, Hankow, Nanking, Wuhu były przez swoją różnorodność bardzo atrakcyjne dla kolekcjonerów, a na przesyłkach pocztowych występowały stosunkowo rzadko.
Przykłady znaczków z chińskich poczt lokalnych: Chefoo, Shanghai, Wuhu
Chińskie znaczki pocztowe doby Republiki
Rewolucja 1911 zmiotła Cesarstwo, dzięki znaczkom miliony Chińczyków zobaczyły wizerunek nowego prezydenta Sun Jat-sena.
Interesuje nas filatelistyka z okresu Republiki - kolekcje znaczków czystych, znaczki kasowane, listy i karty pocztowe.
Najczęstsze motywy na znaczkach Republiki Chińskiej: Prezydent Sun Jat-sen, chińska łódka - dżonka, rolnik sadzący ryż i chińska budowla
Mandżuria
Kupujemy znaczki i przesyłki z czasów Czang Kaj-szeka, znaczki wydane podczas tragicznej wojny z Japonią, która w 1945 przekształciła się w wojnę domową. Interesują nas listy z okupowanych Chin i marionetkowego państwa Manchukuo (Mandżuria).
Przykłady znaczków z Mandżurii
Chiny Ludowe - liberated areas
Władze komunistyczne wydawały znaczki pocztowe na terenach, nad którymi sprawowały kontrolę od 1930 roku - górzyste pogranicze Jiangxi, Hubei i Fujian.
Chętnie kupimy wszystkie wydania znaczków lokalnych Chin Ludowych, znaczki czyste, kasowane i listy. Znaczek docierał do każdego zakątka Chin. Serie ilustrowano tak, by idea była zrozumiała dla każdego, zwłaszcza dla wiejskiego analfabety. Przekaz był prosty: Mao Zedong jest Ojcem Czerwonych Chin.
Przykłady znaczków z okresu wojny domowej i wydań lokalnych: tzw. "Liberated Areas"
Chiny Ludowe lata 1950-te i 1960-te
Przykłady znaczków z okresu 1950 - 1960
Znaczki pocztowe z okresu rewolucji kulturalnej
Po zwycięstwie nad Kuomintangiem Mao Zedong proklamował powstanie ChRL i zaczął być otaczany kultem państwowym. Na przełomie lat 50. i 60. Mao chciał przejąć po Stalinie przewodnictwo w ruchu komunistycznym, a w rozpoczął 1966 „rewolucję kulturalną”, której celem było rozbicie aparatu partyjnego i państwowego i zastąpienie go nowym, bardziej rewolucyjnym i podporządkowanym Mao. Posłużył się młodzieżowymi czerwonogwardzistami (hongweibing), demolowali oni komitety partyjne, ministerstwa i siedziby administracji lokalnej.
Kult Mao Zedonga osiągnął apogeum, większość Chińczyków studiowała z czerwonej książeczki jego idee „rewolucji kulturalnej”. Te sceny są powszechne na znaczkach z końca lat 1960-tych. W czasie rewolucji kulturalnej, między rokiem 1967 a 1971, wydawano charakterystyczne propagandowe znaczki, których przykładowe ilustracje zamieszczamy poniżej.
Twarz Mao Zedonga symbolem rewolucji kulturalnej na znaczkach pocztowych
Myśli Mao Zedonga na znaczkach pocztowych
Jakie znaczki chińskie kupujemy?
Sporo znaczków chińskich z lat 60. trafiło do Polski, z którą rząd chiński miał relatywnie dobre stosunki. Najbardziej interesują nas znaczki Chin z lat 1960-1968 - były one dostępne w Polsce, jako tzw. abonament i stosunkowo często znajdują się nawet w amatorskich zbiorach.
- Chiny Ludowe: szukamy znaczków czystych i kasowanych oraz na listach i FDC do 1990 roku. Płacimy bardzo wysokie ceny za bloczki i znaczki z okresu rewolucji kulturalnej;
- Cesarstwo: znaczki i listy, szczególnie mieszane faktury np. Chiny plus Hong Kong czy Chiny plus francuska poczta w Chinach. Szukamy znaczków czystych i kasowanych, szczególnie Michel nr 1-3 i "Red Revenue”;
- Chińskie znaczki pocztowe z okresu rewolucji kulturalnej, również kolekcje znaczków czystych;
- Poczty lokalne: Shanghai, Amoy, Chefoo, Chingkiang, Hankow, Nanking, Wuhu, itd.;
- Republika Chińska: kolekcje znaczków czystych, kasowane, listy i karty pocztowe;
- „Liberated Areas”: wszystkie wydania znaczków lokalnych Chin Ludowych, znaczki czyste, kasowane i listy;
- Poczty obce w Chinach: Niemcy, Rosja, Brytania, Włochy, Francja, Japonia i Ameryka – znaczki czyste, kasowane, listy, karty pocztowe, ostemplowania;
- Mandżuria: znaczki czyste, kasowane, listy;
- Japońska okupacja Chin: listy;
- Tajwan: znaczki czyste do 1980 roku, listy do 1955 roku;
- Hong Kong i Makau;
- Zeszyty znaczkowe – wszystkie wydania;